A Türk Tanács magyarországi Képviseleti Irodája 2020-ban kultúrtörténeti vetélkedőt hirdetett magyarországi és külhoni középiskolás diákok számára „Törökméz és gránátalma – kalandozások a türk világ múltjában és jelenében” címmel. A türk világ legalább 170 millió embert foglal magában a Dardanelláktól az Altáj-hegységig, a Turáni-alföld északi szögleteitől a Földközi-tenger kikötőkig. Olyan világ ez, amelyet a nyelvi rokonság, a történelem és a közös jövő kapcsol egybe. A vetélkedő szervezésével a budapesti iroda célja az volt, hogy a részt vevő diákok megismerjék Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán történelmét, hagyományait és népeit. Magára a versenyre – amelynek fordulóit a világjárvány miatt online kellett lebonyolítani – 36 csapat jelentkezett, amelyek közül végül 4 csapat került a döntőbe. 2021-ben a szerencse a szervezők mellé szegődött, a döntőt már a csapatok jelenlétével sikerült megtartani. A végső sorrend így alakult: Tündük, PA-SA, Adventurers, Csakavajda csapatok.

A legkreatívabb csapatnak járó különdíjat a Tündük és a PA-SA csapat nyerte. A különdíjat a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. biztosította értékes könyvcsomagok formájában. A döntő résztvevői automatikus felvételt nyertek a Mathias Corvinus Collegium Középiskolás Programjába. Ami a résztvevő diákoknak a valódi motivációt jelentette, az a döntőbe jutott csapatokat illető egy hetes szigetvári táborozási lehetőség volt.

Végig követve a tábor menetét fontos következtetés szűrhető le: megérte! Tapintható volt a szeretet, amellyel az éppen nyitó város és lakói fogadták a diákokat és felkészítő tanáraikat. Varga Zoltán, Szigetvár alpolgármestere olyan előadást tartott a történelemi viharok során Szent Rókus barokk templommá átépített, majd – belül az oszmán-török emlékeket is felmutató – Ali pasa dzsámiban az épület és vele együtt Szigetvár történetéről, amely élmény volt mindenkinek.

Következett a várlátogatás, ahol Kitanics Máté beszélt magáról a híres ostromról, ami 1566-ban zajlott, amely Zrínyi Miklós dunántúli főkapitány és I. (Nagy) Szulejmán szultán halálával zárult. Zrínyi 1566. szeptember 7-én tudatosan választotta a hősi halált, amikor kitört maradék tisztjeivel és katonáival, a szultán – aki a kor tíz legjelentősebb stratégájának egyike volt – órákkal előbb, kora hajnalban, természetes halált halt. Összegzésül csak annyit: nem csak a diákok, de a felkészítő tanárok is csak ámultak, mi mindent nem tudtak eddig! Ebéd előtt még érkezett az elsőkézből való, hiteles tájékoztatás Szulejmán szultán egykori türbéjének feltárásáról.

A délután már a kezekről és azok ügyességéről szólt. Nemezelést tanultak a táborlakók, miközben kiderült, miért helytállóbb a nemezház elnevezés a jurtától. Koraeste a várbeli Szulejmán dzsámiban, amely a város egyik nevezetes előadó terme, Gy. Szabó András előadóművész, valamint Szabó István és Tóth István zenészek a 16-17. század világába vezették el a fiatalokat. Balassi Bálint és Rimay János versei hangoztak a korabeli magyar és oszmán-török dallamok kíséretében. dr. Vass Péter polgármester meleg szavakkal köszöntötte a tábor résztvevőit és emlékeztetett a szigetvári hagyományok fontosságára és azok tovább élésére. A vacsora után csapatépítés zárta a napot.

A következő napon Kitanics Máté – a Zrínyi-Szulejmán emlékhely meglátogatása után – megmutatta a türbe sokáig vélt és valódi helyét, élményt adón mesélve a türbekeresési tévutakról, azok valódi okait is remekül megvilágítva. A várba visszatérve óriási élményt adott a vár hagyományőrzőinek fegyverbemutatója. Remekül sikerült a pécsi kirándulás és a táborzárás is.

(Nagy) Szulejmán türbéjének feltárása kapcsán elhangzott, hogy a kicsivel több, mint egy tonna kiásott földet Szegeden elemeztek, annak kiderítésére, vajon milyen növényeket termesztettek a kolostort lakó dervisek a XVI. század végén, XVII elején Turbékon? Meggy, rózsa, szegfűfélék, fenyő és zeller biztosan volt.

Ha esetleg másban is felmerült volna a kérdés: gránátalma nyomát nem találták – Ne feledjük, ekkor zajlott a „kis jégkorszak”! De a gránátalma ma már, ha fáját gondosan ápolják, megterem Magyarországon is!

A táborról folytatjuk a beszámolót itt, a honlapon!

KD

Related Posts