„A mélyben gyökerező múlt, erős jövő” – A Türk Tanács Média Fóruma Isztambulban

Október 22–24-e között A mélyben gyökerező múlt, erős jövő” címmel Isztambulban tartották a Türk Tanács Média Fórumát. A Fórum házigazdái a Török Köztársaság Elnöki Hivatalának Kommunikációs Igazgatósága és a Türk Tanács Titkársága voltak.

A Fórumon az alábbi személyiségek vettek részt: Fahrettin Altun professzor, a Török Köztársaság Elnöki Hivatalának kommunikációs igazgatója, Hikmat Hajiyev, Azerbajdzsán elnökének tanácsadója, az elnöki adminisztráció Külpolitikai Főosztályának vezetője, Baghdad Amreyev, a Türk Tanács főtitkára, Ersin Tatar, az úgynevezett Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke, csakúgy, mint Kazaksztán, Kirgizsztán, Üzbegisztán, Magyarország és Türkmenisztán a médiával foglalkozó hatóságainak magas rangú küldöttségei. A rendezvényen a tag- és megfigyelő államokból több mint 500 résztvevő, köztük a média, a tudományos világ, és a társadalmi média befolyásos személyiségei, továbbá egyetemi hallgatók is megjelentek.

A Fórum fontos eseménye volt, hogy Recep Tayyip Erdoğan videó üzenetet intézett a résztvevőkhöz. A Török Köztársaság elnöke aláhúzta annak fontosságát, hogy a média és a kommunikáció területén függetlenségre tegyenek szert. Egyúttal felhívta a türk világot, hogy ennek érdekében éljenek kezdeményezésekkel a tapasztalatok megosztásával, az erőik egyesítésével és annak a megtalálásával, miképpen lehet a meglévő potenciáljukat hatékonyan kihasználni. Erdoğan elnök ugyancsak említést tett a társadalmi média csatornáin megjelenő félrevezető információk problémájára, rámutatva: az ellenőrzés hiánya mind a demokráciát, mind a társadalmi békét fenyegeti.

A Fórumon felszólaló Baghdad Amreyev leszögezte: az elmúlt két évben a szervezeten belüli együttműködés új korszakába lépett. Kézzelfogható eredményeket értek el a politika, a kereskedelem, a gazdaság és más területeken, és ezáltal a türk világ közös együttműködési mechanizmusává, annak közös hangjává és platformjává váltak. A Fórum témájáról szólva, a Türk Tanács főtitkára azt hangsúlyozta, hogy a globalizáció korában, az internet fejlődésével, a világ egyetlen egy információs és kommunikációs térré változott. Ezekben a kihívásokat jelentő időkben a türk világ egységes egészként lépett fel, és a közös cselekvésükkel, különösen a karabahi felszabadító háború idején, a társadalmi médiában, illetve a kommunikációs csatornákban szolidaritást mutatott. A főtitkár azzal a megállapítással zárta hozzászólását, hogy a közös információs térség létrehozásával a Türk Tanács továbbra is annak érdekében fog tevékenykedni, hogy a média és az információ területén fokozza az országai közötti együttműködést.

Fahrettin Altun, a Török Köztársaság Elnöki Hivatalának kommunikációs igazgatója azt a fontos szerepet húzta alá, amelyet a média a türk világon belül együttműködés elősegítésében és a félretájékoztatás elleni harcban játszik. A professzor azt is hangsúlyozta, hogy erősíteni szükséges a türk nyelven beszélő országok közötti egység és szolidaritás érzését. Ezen cél elérése érdekében a gyakorlati együttműködés további elmélyítését szorgalmazta.

Hikmat Hajiyev, az azerbajdzsáni elnöki adminisztráció Külpolitikai Főosztályának vezetője arra mutatott rá, hogy a 44-napos háború során a Türk Tanács és tagállamai nem fukarkodtak az azerbajdzsáni nép támogatásával, különösen a hamis médiakampányok elleni harcban. Az elnöki tanácsadó azt is kijelentette, hogy Azerbajdzsán eltökélt szándéka Karabah újjáépítése és a türk–iszlám civilizáció központjaként élvezett történelmi presztízsének a visszaszerzése. Hajiyev annak a meggyőződésének adott hangot, hogy ebben a folyamatban a baráti türk államok kiállnak Azerbajdzsán mellett.

Ersin Tatar a türk világ egysége és szolidaritása szempontjából a Média Fórum kulcsfontosságú szerepét emelte ki. Az úgynevezett Észak-ciprusi Török Köztársaság elnöke részletesen ismertette a média visszaélései elleni harcban szerzett tapasztalatokat.

A plenáris ülést követően került sor A mélyben gyökerező múlt, erős jövő” címmel a türk világ harmincadik évfordulós különleges ülésére, amelyet Gismat Gozalov, a Türk Tanács főtitkár-helyettese moderált. Ennek során a panelben részt vevő személyek megvitatták az együttműködés irányait, illetve azokat a lépéseket, amelyekre a Türk Tanácson belül a média és információs kapcsolatok előmozdítása érdekében van szükség.

Related Posts