Tovább erősödik a magyar-török katonai együttműködés

Az Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegáció tagjaként november 11-én Benkő Tibor honvédelmi miniszter részt vett a Magyar-Török Felső Szintű Stratégiai Együttműködési Tanács 5. ülésén, amelynek margóján kétoldalú tárgyalást folytatott török partnerével, Hulusi Akar nemzetvédelmi miniszterrel.

Mivel a katonai együttműködés tekintetében Törökország Magyarország fontos stratégiai partnere, egy keretegyezmény elfogadásával a két ország tovább erősíti és bővíti együttműködését. Benkő Tibor a találkozón hangsúlyozta, hogy a két ország között kiváló a védelmi együttműködés és a katonai kapcsolat, amely biztos alapot teremt a továbblépéshez. A nap folyamán a felek ennek számos területét és formáját vitatták meg. A miniszterek tervei között a két ország kölcsönös kapcsolatának erősítése vonatkozásában a katonai felsőoktatás, a koronavírus okozta világjárvány tapasztalatainak feldolgozása, a különböző gyakorlatokon történő közös részvétel szerepel. Ezek előkészítésére a közeljövőben szakértői szintű munkacsoportokat hoznak létre. Benkő Tibor hozzátette: a Magyar Honvédség nemcsak a katonai tapasztalatok megosztására kész, de nyitott további együttműködés kiépítésére a személyi utánpótlás, a harci kutatás-mentés és túlélés, az ellenség elkerülés és ellenállás, valamint a kiemelés szakterületein is.

Törökország fontos szövetségesünk a terrorizmus elleni fellépésben, illetve kiemelkedő szerepe van a régió és az európai biztonság megőrzésében, valamint az uniót fenyegető tömeges migráció megakadályozásában is – tette hozzá a honvédelmi miniszter. A tárgyalások során a miniszterek áttekintették a migrációs válság aktuális kérdéseit is. Hulusi Akar török védelmi miniszter szerint az Európára nehezedő migrációs nyomás elkerülhetetlenül nőni fog, ami még több feszültséget generál a nyugat-balkáni migrációs útvonalon. A miniszterek kijelentették, hogy mindkét ország számára kiemelt fontosságú a Nyugat-Balkán biztonsága. A török és magyar katonák együtt szolgálnak Koszovóban, a KFOR kötelékében, valamint Bosznia-Hercegovinában, az EUFOR ALTHEA műveletben. A megbeszélés folyamán Akar miniszter üdvözölte a KFOR parancsnoki beosztás magyar átvételét.

Benkő Tibor a találkozón megköszönte a török hadsereg hozzájárulást az HQ-MNDC kötelékéhez. A magyar miniszter szerint a kezdeményezés fontosságát jól mutatja, hogy a három keretnemzet, Horvátország, Magyarország és Szlovákia mellett további hat ország is részt vesz a közös munkában: Németország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Szlovénia és természetesen Törökország.

Related Posts