Törökméz és gránátalma a Tatai Várban

Immár 14. alkalommal rendezték meg Tatán, a Várban és az Öreg-tó partján, a Tatai Patara Fesztivált. A június 3-5. között lezajlott rendezvényen először vett részt a Türk Államok Szervezete (TÁSZ) Magyarországi Képviseleti Iroda, amely az esemény első napján tartotta meg a második Törökméz és gránátalma elnevezésű középiskolások számára kiírt diákvetélkedőt.

A többnapos fesztiválon korhű ruhákkal, haditechnikai eszközökkel, a gyerekek és felnőttek számára egyaránt kipróbálható fegyverekkel és autentikus csatajelenetekkel vonultak fel a magyar és külföldi hagyományőrzők. A katonai bemutatók mellett a látogatók megismerhették a 16–17. század életének mindennapjait, a korabeli mesterségeket, szokásokat és ételeket is. A TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda először volt jelen a Patarán, amelynek első napján hagyományosan egy diákversenyt tartanak. Közel ezer általános iskolás vett részt idén is a megmérettetésen, de ezúttal középiskolások is csatlakoztak hozzájuk, hogy a TÁSZ budapesti iroda jóvoltából immár második alkalommal megrendezett Törökméz és gránátalma versenyen mérjék össze tudásukat.

Ahogy azt a vetélkedő megnyitóján Hóvári János nagykövet, a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda vezetője hangsúlyozta: nem is lehetne méltóbb helyszíne a diákversenynek, mint a Tatai Vár, az Öreg-tó és környezete. Mint elmondta, a vetélkedő feladatait úgy állították össze, hogy azok a 16–17. századi török időkről és a türk népek történelméről és kultúrájáról szóló kérdéseket, feladatokat tartalmazzanak. A versenyre jelentkező csapatok már hetekkel korábban megkapták a felkészüléshez szükséges háttéranyagokat, amelyek közül három video anyag a TÁSZ honlapján is megtalálható. A nagykövet hozzátette: a vetélkedő mellett a Képviseleti Iroda arra is törekedett, hogy a három nap során idelátogató érdeklődők a türk államok kultúrájával, gasztronómiájával, hagyományos öltözeteivel is megismerkedhessenek.

A csapatok a tatai vár területén elhelyezett állomásokon több órán keresztül vetélkedtek. Minden ponton egy ismereti tesztet kellett kitölteniük, el kellett igazodniuk a korabeli fegyverek és a türk népek hétköznapi és ünnepi viseletei között, ugyanakkor voltak kérdések a türk államok földrajzáról, fővárosairól, történelméről, de a versenyzőknek fel kellett ismerniük a tagállamok zászlait és himnuszait is. A kora délután befejeződő versenyt végül a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium Karachay nevű csapata nyerte. Mint emlékezetes, a tavalyi vetélkedőn a szintén nádudvari Tündük csapata diadalmaskodott, nekik azonban ezúttal a dobogó harmadik fokával kellett beérniük, mert a második helyre az ajkai Fekete István–Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium Akcsek nevű négyese futott be.

Az elismerések átadásakor Hóvári János a csapatok elkötelezettségét és tudását emelte ki, s reményét fejezte ki, hogy a vetélkedőn résztvevő fiatalok a jövőben is érdeklődnek majd a turkológia, a türk népek kultúrája, történelme és jelene iránt. A fesztivál második napján a hivatalos megnyitó után a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda fogadást adott a tatai Esterházy Kastélyban, amelyen a türk államok Budapesten akkreditált nagykövetei mellett megjelent Sebastian Keciek Lengyelország budapesti nagykövete, Bozó Tibor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség (MH) Parancsnokság törzsfőnöke, Lőrincz Gábor dandártábornok, a MH 25. Klapka György Lövészdandár parancsnoka.

Köszöntőjében Hóvári János kiemelte: a Tatai Patara Fesztivál Közép–Európa egyik legnagyobb történelmi hagyományőrző rendezvénye, ami közelebb hozza a nemzedékeket, a népeket, és a történelmi, hadtörténeti ismeretek felelevenítésével egymás jobb, őszintébb megismeréséhez és megértéséhez vezet. Hangsúlyozta: a magyarok és a törökök 300 évig háborúztak egymással, majd 300 évig barátságban, egymást támogatva, segítve éltek. Napjainkban pedig – többek között – a Türk Államok Szervezete keretében gyümölcsöző politikai, gazdasági, kulturális és katonai kapcsolatokat ápolnak egymással.

A 2. Törökméz és gránátalma vetélkedő végeredménye:

  1. Karachai (Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium)
  2. Akcsek (Fekete István–Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium)
  3. Tündük (Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium és Kollégium)

Related Posts