Kőbe vésett közös örökségünk

Ünnepélyes keretek között megnyílt a „Kőbe vésett közös örökségünk – A sztyeppei rovásírás legújabban feltárt emlékei” című tárlat. A megnyitón köszöntő beszédet mondott Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója, Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára, Shahin Majid Oglu Mustafaev, a Nemzetközi Türk Akadémia elnöke és Bíró András Zsolt, a Magyar–Turán Közhasznú Alapítvány elnöke. Az eseményen megjelentek a türk országok magyarországi nagykövetei: Tahir Taghizade, az Azerbajdzsáni Köztársaság, Gülşen Karanis Ekşioğlu, a Török Köztársaság, Abdrasov Zsanibek, a Kazak Köztársaság, és Talantbek Kushchubekov, a Kirgiz Köztársaság képviseletében. Az eseményen részt vett dr. Hóvári János nagykövet, a Türk Államok Szervezete Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője és munkatársai.

A Nemzetközi Türk Akadémia, a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar–Turán Közhasznú Alapítvány közös szervezésében Európában először a budapesti Magyar Természettudományi Múzeumban mutatják be az utóbbi évtizedek legjelentősebb, 2022 augusztusában, Mongóliában feltárt ótürk rovásírásos leletanyagáról készült kiállítást. A Nemzetközi Türk Akadémia tárlatát kiegészítik a Kárpát-medencében előkerült rovásleletek, az orhoni rovásfeliratos kőtömbök rekonstrukciói, honfoglalás és türk kori koponyák és az azokról készült hiteles arcrekonstrukciók. A kiállítás 2023. január 31-ig tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeum Kupolacsarnokában.

Az ünnepélyes megnyitón Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója, az esemény házigazdája köszöntötte a vendégeket, a kiállítás megvalósításában közreműködő szakembereket, szervezeteket, továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy ezek a rovásírásos emlékek most első alkalommal láthatóak együttesen kiállítva. Lengyel Miklós helyettes államtitkár köszöntő beszédében elmondta, hogy Magyarország Kormánya nemzetközi diplomáciai kapcsolatokat épített ki a türk államokkal, továbbá kiemelte, hogy a Magyar Természettudományi Múzeumban most bemutatott kiállítás nemcsak a nemzetközi tudományos életben, hanem a kölcsönös kapcsolatok erősítésében is kiemelkedő szerepet játszik.

Ezt követően ünnepi köszöntő beszédet mondott Shahin Majid Oglu Mustafaev, a Nemzetközi Türk Akadémia elnöke, aki hangsúlyozta a magyar nemzet és a türk nemzetek közös történelmi gyökereit és a magyar szakemberekkel való együttműködés jelentőségét. Beszédében megemlítette a Magyar Természettudományi Múzeum és a Kazak Nemzeti Múzeum között 2022 őszén megszületett együttműködési memorandumot, illetve a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány rokonnemzetek közötti „híd szerepét”.

Bíró András Zsolt, a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány elnöke, a Magyar Természettudományi Múzeum antropológus kutatója, a türk országok magyarországi nagyköveteit és a külföldi delegáltakat saját anyanyelvükön köszöntötte. Beszédében kiemelte, hogy a Magyar Természettudományi Múzeum egyik úttörője a türk nemzetek országaival való tudományos együttműködéseknek. Az eurázsiai sztyeppe ősi népeinek antropológiai és genetikai vizsgálatát az utóbbi években számos kutatási projekt keretében valósították meg, amelyek nagyban hozzájárultak az ott élő népek embertani jellegének pontosabb megismeréséhez, és az ősi magyarsággal való kapcsolatainak korszerű vizsgálatához. Elmondta továbbá, hogy a magyarság ősi eredetének és kialakulásának vizsgálata egészen Közép-Ázsiába, illetve bizonyos komponensek révén még Belső-Ázsiába is elvezet. A magyarság sajátos kultúrájának egyik ősi eleme a rovásírás, amely a türk népekkel közös örökségünk egy fontos elemét képezi. A kiállításon bemutatott legújabb mongóliai lelet ennek az ősi hagyatéknak talán a legkorábbi eleme lehet.

A köszöntő beszédeket tudományos előadások követték, este pedig Hóvári János nagykövet, a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Iroda vezetője az Ybl-villában fogadást adott a Nemzetközi Türk Akadémia elnökének tiszteletére. A fogadáson a magyar turkológiai élet meghatározó személyiségeinek lehetősége nyílt arra, hogy találkozzanak az Akadémia elnökével és az új együttműködési lehetőségekről tárgyalhassanak.

 

Related Posts