A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) Magyarországi Képviseleti Irodája meghívására ötnapos magyarországi látogatáson vesz részt Szultan Raev, a Türk Kultúra Nemzetközi Szervezetének (TÜRKSOY) főtitkára. Látogatásának első napján Demeter Szilárd miniszteri biztos, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) igazgatója, a Magyar Kultúra Alapítvány elnöke fogadta a főtitkárt az A38 Hajón, ahol egyebek mellett a Petőfi-bicentenáriumhoz kapcsoló együttműködésekről tárgyaltak. Programja során Szultan Raevet fogadja Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter is.
A megbeszélésen részt vett dr. Hóvári János nagykövet, a TÁSZ Magyarországi Képviseleti Irodájának vezetője, Csaba Gábor, a Kulturális és Innovációs Minisztérium helyettes államtitkára, valamint a Magyar Kultúra Alapítvány vezetői: Lóczi János vezérigazgató, valamint Pál Dániel Levente és Dénes Adél vezérigazgató-helyettesek.
Szultan Raev, a TÜRKSOY idén márciusban kinevezett új főtitkára korábban a Kirgiz Köztársaság elnökének tanácsadója, valamint a Kirgiz Köztársaság kulturális és információs minisztere is volt. Hivatali feladatai mellett Kirgizisztán egyik legismertebb szerzője – számos művét színdarabra állították és megfilmesítették. A kultúrák egymáshoz közelítése mindig szívügye volt, ennek szellemében látogatott el hazánkba is. A megbeszélésen a főtitkár elmondta, hogy a szovjet időkben még orosz fordításban, később azonban már kirgiz nyelven is olvasott Petőfi-verseket, ezért a magyar költőnek szentelt emlékévet kiemelten fontosnak tartja, különösen azért, mert a türk világban jól ismerik, tisztelik és szeretik a híres magyar költőt. Ennek megfelelően 2023-ban, Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára emlékfórumot tartanak majd Isztambulban. A TÜRKSOY vezetőjeként azt is szeretné, hogy jövőre minden türk államban legyen megemlékezés az 1848–1849-es szabadságharc költőjéről. A fiatalokhoz a különböző online közösségi platformokon szeretnék közelebb vinni Petőfi művészetét. Jövőre Petőfi-emlékérmet is kibocsátanak, amelyet azoknak ítélnek meg, akik a magyar–türk kulturális kapcsolatok építésében aktív szerepet játszanak.
A megbeszélésen Demeter Szilárd felajánlotta, hogy jövőre a türk államokból fogadnak egy–egy alkotói ösztöndíjast, akik lehetőséget kapnak a magyar nyelv elsajátítására is. Egyben felhívta a figyelmet a Magyar Írórezidencia Programra, amely immár nyolc városban kínál szálláshelyet magyar és külföldi írók és költők részére az elmélyült alkotáshoz. Az emlékév kapcsán szeretnének minél több irodalmi alkotót, fordítót Magyarországra hívni, többek között a minden év szeptemberében megrendezésre kerülő PesText nemzetközi kulturális fesztiválra. Bartók Béla anatóliai gyűjtéséből egy fikciós dokumentumfilm is készül, amely várhatóan jövő tavasszal már látható lesz.
Programja során Szultan Raev ellátogatott a Hagyományok Házába is, ahol megbeszélést folytatott Both Miklós főigazgatóval. A főigazgató tájékoztatta vendégét a Hagyományok Háza tevékenységéről, arról, hogy az intézet missziója a népek, falvak kultúrájának gyűjtése, az ezzel kapcsolatos tudományos munkák elvégzése. Ebben a feladatban számít a TÜRKSOY segítségére, nemzetközi kapcsolataira, arra a tudásra, amellyel a szervezet és tagállamai rendelkeznek. Szultan Raev kijelentette: ebben a munkában a TÜRKSOY 13 tagországa tudja támogatni az intézményt, és örömmel veszik a programokban való közös részvételt. A megbeszélés után a Turkesztáni hangképek című zenei album bemutatására került sor, másnap pedig a Magyar Tudományos Akadémia székházában a ,,Magyar Turkológusok Életrajzi Kislexikona” című kötet hivatalos bemutatóját tartották meg.
A TÜRKSOY főtitkára magyarországi útja során ellátogatott Veszprémbe is, ahol Porga Gyula polgármesterrel a 2023-as kulturális főváros programsorozathoz kapcsolódó együttműködés lehetőségeiről folytatott tárgyalásokat.