A Türk Államok Szervezetének (OTS) főtitkára, Őexcellenciája Baghdad Amreyev 2022. szeptember 19-én, a Kaszpi Politika Központ (CPC) által az ENSZ Közgyűlés 77. ülésszakának margóján szervezett harmadik Kaszpi-tengeri Üzleti Fórumon beszédet tartott. Az eseményen megjelent politikusok, üzleti vezetők és a tudományos világ tagjai a Dél-Kaukázusban és Közép-Ázsiában megjelenő üzleti környezetről cseréltek eszmét.
A Fórum házigazdái a CPC főigazgatója, Efghan Nifti és Richard E. Hoagland nagykövet, a CPC Biztonsági és Politikai Programjának elnöke, egyben az igazgató tanács tagja voltak.
Az OTS tagállamainak magas rangú képviselői, köztük a Kazak Köztársaság külügyminiszter-helyettese, Adil Tursunov, a Török Köztársaság külügyminiszter-helyettese, Őexcellenciája Sedat Önal, az Azerbajdzsáni Köztársaság washingtoni nagykövete, Őexcellenciája Hazar Ibrahim, tájékoztatást nyújtottak a hallgatóságnak a térségben az utóbbi időben bekövetkezett fejleményekről, kiemelve az OTS növekvő fontosságát abban, hogy számos területen a multilaterális együttműködés folyamatában a vezető közvetítői szerepét játssza.
A fórumon a vezérszónoklatot az Egyesült Államoknak az energiaforrásokért felelős külügyi államtitkára, Őexcellenciája Geoffrey Pyatt nagykövet és Änjali Kaur, az USAID Ázsia Hivatalának igazgató-helyettese tartotta. Mindketten az energia diverzifikáció, illetve a megújuló tiszta energiaforrásokra való átállás érdekében teendő globális erőfeszítések fontosságát emelték ki. Ugyancsak hangsúlyozták azt a jelentős szerepet, amelyet a Kaszpi-tengeri országok a nagyobb regionális összeköttetések és globális energiabiztonság területén játszanak. Egyúttal megerősítették, hogy a Kaszpi-tenger térségében az USA elkötelezett a további együttműködés mellett, különösen az energia és a konnektivitás terén.
Felszólalásában az OTS főtitkára, Baghdad Amreyev aláhúzta, hogy a Szervezet egyre hatékonyabb platformot jelent az együttműködés számára. Ez ígéretes a nagyobb mértékű kölcsönös támogatás és szolidaritás szempontjából, összhangban a tagállamok politikai és szektoriális szükségleteivel. Miután leszögezte, hogy a gazdaság, a közlekedési összeköttetések és az energia fontos helyet foglalnak el a Szervezet hosszútávú stratégiájában – a Türk Világ Víziója- 2040 –, a főtitkár az alábbiakról nyújtott tájékoztatást: a térségbeli kereskedelem előmozdítására irányuló erőfeszítések, a tagállamok közötti kereskedelmi volumen növelése, a Transz-Kaszpi Kelet-Nyugat-Középső folyosón a közlekedési és vámeljárások egyszerűsítése és digitalizálása, a magánszektor diverzifikálása és fejlesztése érdekében rendelkezésre álló pénzügyi eszközök számának növelése, különös tekintettel a mikró, kis- és közepes vállalkozásokra, valamint a türk régióban a befektetési környezet javítása, illetve az energia szektorban a multilaterális együttműködés kiszélesítése.
Baghdad Amreyev kiemelte, hogy a Nyugat számára a türk országok, különösen a globális és regionális kihívások kezelésében, fontossággal bírnak. A főtitkár kifejezte az OTS készséget arra, hogy szorosan együttműködjön a Kaszpi-térségben működő amerikai kormányzati szervekkel, valamint az amerikai üzletemberekkel.