Beteljesedő küldetés

A Türk Tanács különösen fontos célja az egységes geopolitikai, geo-ökonómiai és kulturális térség kialakítása a tagországok érdekszférájában, a nemzeti sajátosságok megőrzésével. Az együttműködés legfontosabb fórumai jelenleg az állam és kormányfői csúcstalálkozók, a külügyminiszterek, a vezetőtisztségviselők tanácsának ülései, ugyanakkor mielőbb ki akarják terjeszteni az együttműködést a mindennapi közreműködők szintjére is. A szervezet fontos koordinációs szerepet tölt be ebben is.

Most egy ilyen szép példát mutatunk be a résztvevők szemszögéből. Így ismerték meg Nádudvaron a kosárfonás hagyományait hazánkban tanuló kirgiz és kazah diákok, akik nagyon élvezték annak az örömét, hogy természetes anyagból saját kézzel készítenek egy náluk nem ismert használati tárgyat.

A vendéglátó beszámolója:

  1. februárjában egy FAO projekt keretében kosárfonást oktattam Kirgizisztánban. A kirgiz kézműves kollégák, és tanítványok lelkesedése, hagyományok iránti tisztelete, és szívet melengető vendégszeretete arra inspirált, hogy valahogyan viszonozzam az ott megtapasztaltakat. Népművészeti szövetségük vezetői kérték, hogy népművész kollégáimmal együtt ismertessük meg a Magyarországon tanuló diákokkal kultúránkat, magyar hagyományainkat, keressük meg a kapcsolódási pontokat, a rokoni vonásokat. Régóta kerestem a lehetőséget, hogyan vegyem fel a kapcsolatot az itt tanuló kirgiz diákokkal.
  2. augusztusában a Türk Tanács budapesti Képviseleti Iroda és a Nemzetközi Türk Kulturális Szervezet meghívására érkezett kézművesek művészetét nagy érdeklődés övezte a Budai Várban. Dr. Hóvári János irodavezető úr biztatására útra keltem Nádudvarról, hogy legalább egy napot a Budai Várban töltsek. Engem a kirgiz stand vonzott leginkább, hiszen biskeki barátom, Ishenbek Chalanov bőrművésszel találkozhattam. Kirgizisztánban kitüntetett a barátságával, bemutatta művészetét, láthattam tanítási módszereit. A kompozícióiban megjelenő jelképrendszerre rácsodálkoztam, hiszen én ezeket – kis túlzással – értem és olvasom! Honfoglaláskori leleteinkben is jelen vannak az ábrázolt motívumok.

A rendezvényre kirgiz diákok is ellátogattak, így Isenbek barátom, és Talaibek Kydyrov kirgiz projektigazgató közbenjárásának köszönhetően azonnal három tanítványra is szert tettem. Nagyon örültek a lehetőségnek, hiszen őket is érdekelte a magyar népművészet. Konkrét időpontokat jelöltünk ki, így szeptember 10-11-12-én otthonomba és műhelyembe invitáltam keleti barátainkat. Kaiyrkul Abdyrakhmanova, Stalbek Bopushev kirgiz, és Dana Kulseitova kazah diák Gödöllőn folytatnak egyetemi tanulmányokat. Egy hétvégére érkeztek Nádudvarra, ahol családom vendégszeretetét élvezhették. Országaikban nem túl elterjedt a kosarak készítése, így fel kellett fedezniük a számukra ismeretlen anyag megmunkálását.

Rendkívüli érdeklődést tanúsítottak, szorgalmuk, kitartásuk eredménye két-két saját készítésű kínálókosár lett. Véletlen egybeesésként Nádudvaron éppen városnap zajlott, így a munka és tanulás mellett egy fazekas és hímző házaspár (Fazekas István és Sütő Brigitta) magas színvonalú kiállításának megnyitóján is jelen lehettek. Szűkebb pátriám csodálatos fekete kerámia művészete országszerte és határainkon kívül is ismert, és elismert.

A kosárfonás eredményessége feloldotta a kezdeti megilletődést, jóízű vacsorát követően dalra fakadtunk, ki-ki a saját nyelvén, a fénypontot vendégeink, és saját táncaink bemutatása jelentette.

Azok a diplomáciai, gazdasági, oktatási és kulturális célkitűzések, amelyeket a Türk Tanács képvisel, tökéletesen leképezhetők az egyszerű emberi kapcsolatokban is, saját eszközeimmel, barátsággal, és alkotó munkával igyekeztem ehhez hozzájárulni. Kézműves kollégáimat biztatom arra, hogy keressék az ehhez hasonló lehetőségeket.

Balogh Károly kosárfonó népi iparművész

Related Posts