Vera Voronova, a Kazahsztáni Biológiai Sokféleség Megőrzéséért Szövetség (ACBK) ügyvezető igazgatója, valamint Albert Salemgareyev, az ACBK Altyn Dala Környezetvédelmi Kezdeményezés technikai koordinátora az „Egy a Természettel Vadászati és Természeti Világkiállítás” egyik legfontosabb kezdeményezése a ,,World Conservation Forum 2021” előadássorozat vendége volt a Hungexpó ,,A” pavilonjának nagyszínpadán. (A nagyszínpadon készített videoanyagunkat honlapunk angol nyelvű oldalán tekinthetik meg.)

A nagyszínpadon megtartott beszélgetést dr. Jármy Miklós, az ismert hazai lótenyésztő szakember, a Jármy birtok tulajdonosa moderálta. A téma egy valóban 21. századi nemzetközi természetvédelmi projekt volt, az úgynevezett Przsevalszkij-ló Kazaksztánba történő visszatelepítési programjával kapcsolatosan. A programot a Türk Tanács magyarországi Képviseleti Irodája és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága is támogatja, amelyek közösen vesznek részt a projekt sikeres végrehajtásában.

A beszélgetést követően dr. Hóvári János nagykövet, a Türk Tanács magyarországi Képviseleti Iroda vezetője a szervezet ,,A” pavilonjában lévő kiállító helyén egyeztetést kezdeményezett, amelyen jelen volt Zhanibek Abdrashov a Kazak Köztársaság magyarországi nagykövete, Yedil Myrzakhanov első beosztott, a Türk Tanács magyarországi Képviseleti Irodája részéről Kanat Ydyrys kazak projektigazgató, Kraus Zsófia projektkoordinátor, illetve Jaroslav Simek a prágai állatkert zoológiai ügyekért felelős igazgatóhelyettese. A megbeszélésen a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága részéről részt vett Kerekes Viola projektkoordinátor, Csobán Péter természetvédelmi őr, Szabados Tímea biológus kutató, Nagy Imre technikai munkatárs, valamint dr. Sós-Koroknai Viktória a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosa. Az egyeztetés során a felek áttekintették az EEP (European Endangered Species Programme) nemzetközi szervezet ajánlása mentén működő Przsevalszkij-ló fajmegőrzési program eddigi eredményeit, majd kitértek a faj Kazaksztánban betöltött jelenlegi természetvédelmi státuszára. A faj nemrégiben felkerült az ország veszélyeztetett állatfajait tartalmazó Vörös Listára, amellyel lehetővé vált a helyi szinten történő és nemzetközi projekteken alapuló védelme.

Related Posts