Azerbajdzsáni művészek Berekfürdőn

Két hétig Magyarországon, a berekfürdői nemzetközi művésztelepen alkot az a két azerbajdzsáni festőművész, akik a múlt héten érkeztek a település nemzetközi festőtáborába. A Berekfürdői alkotótábor több évtizedes hagyománnyal rendelkezik, és két év után most Kopacz Mária ,,Az én kertem” című kiállításával nyílt meg a Sebők Margit Galériában.

Látványos, színes és életvidám képek költöztek Berekfürdőre, a Sebők Margit Galériába. Ahogy azt a kiállítás megnyitóján a település polgármestere Molnár János elmondta: 1995 óta létezik a településen festőtábor, de később már az írók és a képzőművészek számára is szerveztek táborokat, ami azóta is folyamatosan működik. Immár hagyomány, hogy a nemzetközi művésztelep megnyitóját egy neves festőművész kiállításával kezdik, ezzel is megadva a módját a remek esemény nyitányának. Idén Kopacz Mária ,,Az én kertem” című kiállításával indult el az alkotótábor, amit már nagyon vártak a berekfürdőiek és maguk a művészek is, akik a COVID ,,19” miatt sajnos két évig nem tudtak találkozni, alkotni és együtt lenni ezen a gyönyörű fürdőhelyen. Köszöntőjében a polgármester rámutatott: létrejötte óta a nemzetközi művésztelepen 15 országból mintegy 140 művész vett részt, így se szeri se száma a sok-sok itt született alkotásnak.

Szakács Imre, aki idén először vállalta el a tábor művészeti vezetői feladatát elmondta: a rendezvény mottója, hogy ,,tűzd ki a lehetetlent, s akkor talán eléred az elérhetőt”. Megköszönte a település vezetőinek, a támogatóknak, a szervezőknek ezt a csodálatos lehetőséget, s örömét fejezte ki, hogy egyfajta keleti nyitásként ezúttal két Azerbajdzsánból érkezett fiatal festőművész is csatlakozhatott az alkotótáborhoz. Mint elmondta, neki, akárcsak a helybéliek többségének, szíve csücske Közép-Ázsia, a kun gyökerek nagyon erős szállal kapcsolódnak a távoli térségekhez, így külön öröm számukra, hogy ezúttal azerbajdzsáni művészek mutathatják meg tudásukat és alkotásaikat.

Megnyitó beszédében Lévai Anikó arra emlékeztetett, hogy Kopacz Mária képei a gyökerekhez, a gyermekekhez való kapcsolódáshoz viszi vissza az embereket, alkotásai olyanok, mintha az édenkertben lennénk. Lévai Anikó elmondta: a művésznő ugyan régóta Magyarországon él, de művészetének minden mozzanatában érezhető az erdélyi kötődés, finom és, mély bölcsesség árad munkáiból. ,,Marika képei az emberi élet természetes helyeit keltik életre, örömöt, boldogságot okoznak mindazoknak, akiknek szerencséjük van, hogy láthatják csodálatos színvilágát, alkotását.” A megnyitót követően Lévai Anikó elbeszélgetett a két Azerbajdzsánból érkezett fiatal művésszel, akik megmutatták a festészeti technikájukat és azokat az eszközöket, amivel az elkövetkezendő két hétben dolgozni fognak.

Related Posts